- Šta su toplotne pumpe?
- Kako da prebacite toplotnu pumpu u režim HLAĐENJA?
- Kako funkcionišu toplotne pumpe ljeti?
- Koja je temperatura ljeti optimalna?
Šta su toplotne pumpe?
Zbog riječi „toplota“ u njihovom imenu, može doći do zbunjenosti oko toga da li toplotne pumpe rade ljeti. Dobra vijest je da rade, i na isti način štede utrošak energije.
Toplotne pumpe su među najefikasnijim sistemima grijanja koje možete da instalirate da bi vaš dom bio topao zimi. Ali da li ste znali da možete da ih koristite da održite svoj dom rashlađenim tokom ljeta? Ovi sistemi rade kao energetski efikasni klima uređaji, izvlačeći toplotu iz vazduha u vašem domu i održavajući unutrašnjost prostora prijatnim.
Kako da prebacite toplotnu pumpu u režim hlađenja?
Ako želite da vaša toplotna pumpa radi efikasno i pouzdano tokom cijelog ljeta, pratite ovaj proces kada prebacujete sistem na režim hlađenja:
- Pregledajte toplotnu pumpu – prije nego što se pripremite za korišćenje toplotne pumpe tokom ljeta, trebalo bi da prekontrolišete sistem. Kada pozovete naš servis, mi ćemo testirati veze, pratiti protok vazduha i izvršiti niz drugih provjera kako bismo bili sigurni da će vaš sistem trajati cijelo ljeto bez većih problema. Inspekcija toplotne pumpe je najbolji način da produžite životni vijek vašeg sistema i smanjite vjerovatnoću kvarova.
- Podesite termostat – postoje dvije stvari koje treba da uradite sa termostatom da biste toplotnu pumpu prebacili u režim hlađenja. Prvo, podesite prekidač na dnu termostata sa HEAT na COOL — ovo će preokrenuti ciklus toplotne pumpe. Zatim, uvjerite se da je ventilator podešen na AUTO umjesto na uključen — to će spriječiti ventilator da radi cijeli dan i noć, što će vas koštati mnogo novca i potencijalno oštetiti vaš sistem.
- Provjerite svoje filtere za vazduh, posebno kada postane veoma toplo dok koristite toplotnu pumpu u ljetnom periodu. Filtere je potrebno mijenjati u zavisnosti od toga koliko često koristite svoj sistem.
- Podesite odgovarajuću temperaturu – svako ima drugačiju ideju o tome koja je ugodna temperatura, ali mi vam preporučujemo da podesite termostat na najvišu temperaturu kojom možete biti zadovoljni. Svaki stepen više koji postavite na termostat, može vam uštedjeti 3-5 procenata na vašim mjesečnim računima za električnu energiju.
Kako funkcionišu toplotne pumpe ljeti?
Tokom ljeta toplotne pumpe rade kao i klima uređaji. To znači da koriste rashladno sredstvo da apsorbuju toplotu iz vazduha u vašem domu i transportuju je napolje.
Toplotna pumpa radi po približno istom principu kao i kućni rashladni aparati (npr. frižider i klima). Razlika je samo u smijeru u kome se vrši predavanje toplotne energije.
Zadatak sistema je da automatski drži temperaturu u odgovarajućem opsegu u objektu tokom godine, svejedno da li je u pitanju hlađenje ili grijanje.
Koja je temperatura ljeti optimalna?
Ono što preporučuju doktori jeste da velika razlika između vanjskih i unutrašnjih temperatura ne smije biti prevelika. Većina ljudi je sklona tome da tokom ljetnjih vrućina prilikom ulaska u svoj stan odmah uključi uređaj na veoma nisku temperaturu, i to na ubrzani proces rada. Ovo je greška koju većina stalno ponavlja, a upravo je ova situacija veoma nepogodna za vaše zdravlje.
Da biste na pravi način koristili toplotnu pumpu tokom ljeta pratite ove savjete:
- Prije nego što uključite uređaj, koristite prozore i vrata da stvorite laganu promaju kroz kuću kako bi se oduvala toplota koja se nakupila, te će te na taj način smanjiti posao koji vaša toplotna pumpa mora obaviti.
- Ne postavljajte temperaturu nižu nego što vam je potrebno. Prilikom zagrijavanja termostat je obično podešen na 19-21˚C, ali za hlađenje počnite da ga podešavate na 21-22˚C i podešavajte odatle.
- Zapamtite: prostorija se neće brže ohladiti postavljanjem niže temperature.
- Isprobajte režim DEHUMIDIFYING ili FAN ONLY. Ovi režimi su energetski efikasniji od režima potpunog hlađenja, a smanjena vlažnost ili protok vazduha mogu biti dovoljni da vam temperatura bude prijatna.
- Za spavaće sobe, ako vaša toplotna pumpa ima tajmer, razmislite o uključivanju na samo nekoliko sati, počevši od pola sata prije nego što odete u krevet – to bi trebalo da bude dovoljno da udobno zaspite.
- Očistite filter. Svaki uređaj sa filterom će raditi efikasnije sa čistim filterom, smanjujući troškove rada.
Iako se češće povezuju sa grijanjem zimi, toplotne pumpe su odlična opcija za hlađenje tokom ljeta. Čak i u vlažnim klimama, toplotne pumpe rade dobro i mogu da održavaju vaš dom prijatnim tokom cijele sezone.
Uvijek treba naglasiti njihovu energetsku efikasnost, jer kada se oslanjate na toplotnu pumpu tokom cijele godine, sigurno ćete uštedjeti novac na svojim mjesečnim računima za komunalne usluge.
Takođe ne morate da brinete o toplotnim talasima ili iznenadnim skokovima ljetnjih temperatura – toplotne pumpe nastavljaju da efikasno hlade čak i na velikoj vrućini.
Ukoliko imate više pitanja, kontaktirajte nas.