PO ČEMU SU SLIČNE TOPLOTNE PUMPE I KLIMA UREĐAJI?
Kada tražite sistem za hlađenje vašeg doma, ili toplotna pumpa ili klima uređaj će obaviti posao. Oba sistema koriste komprimovano rashladno sredstvo za prikupljanje toplote iz unutrašnjosti vašeg doma dok vazduh prolazi preko zavojnice u ventilu za rukovanje i prenosi je napolje.
Toplotne pumpe i klima uređaji u suštini prenose toplotu iz vašeg doma na spoljašnju lokaciju. Često se misli da klima uređaji hlade dom tako što proizvode hladan vazduh, ali istina je da oni hlade vašu kuću tako što uklanjaju toplotnu energiju iz kuće, pumpajući je na lokaciju van kuće. Klima uređaji crpe toplotu iz kuće, baš kao toplotna pumpa kada rade u režimu hlađenja.
U stvari, ako pogledate spoljašnju jedinicu sistema za klimatizaciju i toplotnu pumpu, prosječnoj osobi bi bilo veoma teško da ih razlikuje. Dakle, iz perspektive hlađenja, bez nekoliko tehničkih detalja, toplotne pumpe i klima uređaji su u suštini isti kada rade u režimu hlađenja, bez značajne razlike u radu, efikasnosti ili troškovima energije.
RAZLIKE IZMEĐU TOPLOTNE PUMPE I KLIMA UREĐAJA
Iako je u suštini identičan u režimu hlađenja, režim grijanja je sasvim druga priča. Klima uređaji ne daju grijanje, ali toplotne pumpe daju. Zahvaljujući reverznom ventilu u spoljnoj jedinici, toplotna pumpa može da apsorbuje toplotnu energiju iz spoljašnjeg vazduha, čak i na ekstremno niskim temperaturama, i prenosi toplotu unutar kuće, gde oslobađa toplotu u vazduh. Toplotna pumpa može da grije i hladi, ali klima-uređaj ne može, što je primarna razlika između dva sistema. Klima uređaj je obično uparen sa pećnicom kako bi obezbjedio toplotu tokom hladnih mjeseci. Zajedno, klima uređaj i peć su kompletan sistem grijanja i hlađenja.
Iako toplotna pumpa može zagrijati dom, kada spoljne temperature padnu ispod nule, utiče na efikasnost toplotne pumpe jer je jedinici potrebno više energije za održavanje toplih temperatura u kući. Tipični sistemi toplotne pumpe imaju pomoćni električni grijač koji je dodat unutrašnjoj jedinici za dodavanje dodatne toplote kada spoljne temperature padnu. Međutim, pošto električno pomoćno grijanje nije veoma efikasno, dodavanje peći može biti rješenje za ovaj problem, stvarajući sistem koji se oslanja na toplotnu pumpu kao primarni izvor toplote, ali se automatski prebacuje na peć kada je to potrebno. Ova tehnologija Hibrid Heat je i efikasna i inteligentna.
KOJI SISTEM JE PRAVI ZA VAS?
I toplotna pumpa i klima uređaj su odličan izbor, ali jedan može biti prikladniji za vas, u zavisnosti od vaše situacije. Evo nekoliko stvari koje treba uzeti u obzir kada birate sistem za grijanje i hlađenje vašeg doma.
TROŠKOVI KUPOVINE I UGRADNJE
Dok sistem toplotne pumpe ima jeftiniju unutrašnju jedinicu, spoljna jedinica može imati veću prethodnu cijenu u poređenju sa klima uređajem. Kada se razmatraju troškovi, važno je razumijeti ukupne troškove za instaliranje sistema koji može pravilno da zagrije i ohladi vaš dom. Prodavac može pomoći u određivanju svih uključenih troškova.
ENERGETSKA EFIKASNOST/TROŠKOVI RADA
Pri umjereno niskim spoljašnjim temperaturama, sistemi toplotne pumpe obezbjeđuju energetski efikasno grijanje koristeći samo električnu energiju. U ovim uslovima mogu biti jeftiniji za rad u poređenju sa sistemima koji koriste skuplje izvore goriva za grijanje kao što su prirodni gas, nafta ili propan. Kako temperature padnu ispod nule, toplotnoj pumpi je potrebno više energije za održavanje udobnosti u unutrašnjosti, smanjujući efikasnost i povećavajući vaš račun za struju. Ovaj problem možete riješiti tako što ćete upariti toplotnu pumpu sa peći, stvarajući hibridni sistem grijanja. Međutim, zbog veće početne cijene za jedinicu toplotne pumpe, hibridni sistem može biti skuplji od uobičajeno uparenog sistema klima uređaja i peći.
U režimu hlađenja, i toplotne pumpe i klima uređaji dolaze u modelima sa visokim SEER ocenama, obezbjeđujući energetski efikasno hlađenje tokom toplih ljetnjih mjeseci. SEER ocjene su kao milja po galonu za automobil. Oni vam daju standardnu mjeru efikasnosti tako da možete da uporedite različite modele. Što je veći SEER, to je jedinica efikasnija. U režimu grijanja, efikasnost toplotne pumpe se izražava u HSPF. Što je veći HSPF, to je veća efikasnost. Na mnogo načina, faktor energetske efikasnosti i troškova rada svodi se na lokaciju. U područjima sa umjerenim temperaturama, toplotna pumpa je bolja opcija za efikasno grijanje nego u područjima sa ekstremno hladnim zimama. Ako želite model veće efikasnosti, obavezno izaberite onaj koji ima ENERGI STAR sertifikat.
DUGOVJEČNOST
Jedan važan faktor koji treba uzeti u obzir je dugovječnost sistema. Iako postoji veliki broj varijabli koje u velikoj mjeri utiču na životni vijek sistema, AC jedinice obično traju duže od toplotnih pumpi. Razlog je što toplotne pumpe griju i hlade dom, pa se koriste tokom cijele godine.
Klima uređaji dobijaju pauzu tokom hladnijih mjeseci kada se koristi poseban izvor toplote za grijanje doma. Imajte na umu da neki od potencijalnih nedostataka kraćeg životnog vijeka toplotne pumpe mogu biti nadoknađeni njenom sposobnošću da isporuči efikasno grijanje koje štedi novac tokom blažeg zimskog vremena.
Naravno, godišnja podešavanja od strane Ekperta mogu produžiti životni vijek vaše toplotne pumpe ili sistema za klimatizaciju i pomoći u održavanju maksimalne energetske efikasnosti.